Guldpokal

Guldpokalen bliver betragtet som det fineste trofæ inden for folkebådsklassen. Det er en international pokal, og normalt bliver der kun sejlet om guldpokalen i Danmark og Tyskland. Pokalen var udsat af den tyske senator Hagelstein, som ønskede at fremme samværet mellem tyske og danske folkebådssejlere. Pokalen var en klubpokal, det vil sige, at det vindende mandskabs klub var den egentlige vinder. Pokalen kunne kun vindes til ejendom, dersom samme klub vandt pokalen 3 gange i Danmark og 3 gange Tyskland.

Til trods for så hård en klausul lykkedes det alligevel K.A.S. at vinde pokalen til ejendom i 1974. Brødrene Hjorth fra K.A.S. havde da vundet pokalen 3 gange i Tyskland og 2 gange i Danmark. Flemming “Nup” Hansen fra K.A.S. klarede den sidste bastion ved at vinde pokalen i Kerteminde i 1974.

Herefter ændrede K.A.S. statutterne, således at placeringen af sejladserne er blevet mere fri, og i 1978 blev guldpokalsejladserne for første gang afholdt i Sverige.

I de nye K.A.S.-statutter kom der fortsat til at stå “Pokalen” tilfalder den klub til ejendom, der først har vundet den 6 gange”.

Kun 8 år efter de nye statutter blev Guldpokalen igen vundet til ejendom men denne gang af Kerteminde Sejlklub. Det blev Knud Andreasen i “Solita”, der med en sejr i 1982 i Simrishamn kunne sætte punktum for anden runde. Af forudgående 5 “Kerteminde-sejlere” tegner Erik Andreasen sig for 3, Henrik Kold og Knud Andreasen for hver en.

Kerteminde Sejlklub har benyttet ejendomsretten til at ændre lidt på statutterne og har herefter genudsat pokalen.

Guldpokalsejladserne har haft stigende international deltagelse, foruden svenskere, tyskere og danskere, er der en tendens til deltagelse fra Estland og Finland.

Guldpokalsejladserne har – afhængigt af hvor de bliver afholdt – mellem 40 og 100 både med. Sejladserne er normalt i uge 29.

ÅrStedBådVinder(e)Sejlklub
2019Aarhus BugtenDEN 703 ”Evergreen”Per Jørgensen
Kristian Hansen
Jørgen Pondus Overgaard
Kolding Sejlklub
2018SimrishamnDEN 873 ”Cirkeline”Søren Kæstel
Erik Andersen
Alex Lindegaard
Hellerup Sejlklub
2017KertemindeDEN 926 “Geppeline”Per Buch
Per Puck
Hans Schultz
KERTEMINDE SEJLKLUB
2016HelsingforsDEN 55 ”Katja”Per Jørgensen
Kristian Hansen
Claes Hoglert
Kolding Sejlklub
2015WarnemündeFG739 “Ylva”Ulf Kipcke
Diter Kipcke
Peer Jansen
KIELER YACHT-CLUB
2014KertemindeFD841”Tibbe Tit”Brian Frisendahl
Michael Empacher
Claus Nygaard
SUNDBY SEJLFORENING
2013NiendorfFD873 “Cirkeline”Søren Kæstel
Erik Andersen
Johannes E. Olsen
HELLERUP SEJLKLUB
2012SandhamnFD926 “Geppeline”Per Buch
Per Puck
Hans Schultz
KERTEMINDE SEJLKLUB
2011TravemündeFG 764 “Jule”Stefan Schneider
Günter Dörband
Frank Thieme
SPANDAUR YACHT-CLUB e.V.
2010SkælskørFG 658 “Chiquita”Christoph Nielsen
Torben Dehn
Finn Felsberg
SV 03 BERLIN
2009MarstrandFG 658 “Chiquita”Christoph Nielsen
Torben Dehn
Krzystof Paschke
SV 03 BERLIN
2008Flensburg / GlücksburgFD 994 “Sif”Søren Kæstel
Karl Erik Svarre Nielsen
Jens Erik Løppenthin /
Stig Bundgaard Lassen
SKÆLSKØR AMATØR SEJLKLUB
2007KertemindeFD994 “Sif”Søren Kæstel
Karl Erik Svarre Nielsen
Jens Erik Løppenthin
SKÆLSKØR AMATØR SEJLKLUB
2006BogenseFD926 “Greppeline”Per Buch
Per Puck
Hans Schultz
KERTEMINDE SEJLKLUB
2005MalmøFD826 ”Can-Can”Per Hovmark
Søren Bredal Schultz
Claus Lauritsen
THISTED SEJLKLUB
2004NiendorfFD826 ”Can-Can”Per Hovmark
Søren Bredal Schultz
Claus Lauritsen
THISTED SEJLKLUB
2003AabenraaFD826 ”Can-Can”Per Hovmark
Søren Bredal Schultz
Claus Lauritsen
THISTED SEJLKLUB
2002FredericiaFD871 ”Joker”Per Jørgensen
Lars Jørgensen
Kjeld Hansen
KOLDING SEJLKLUB
2001HalmstadFD1119 ”Liselotte”Erik Andreasen
Lotte Andreasen
Kurt Lange
KERTEMINDE SEJLKLUB
2000EckernfördeFG739 „Ylva“Ulf Kipcke
Dieter Kipcke
Gero Martens
KIELER YACHT CLUB
1999ÅrøsundFD990 “Amadeus”Theis Palm
Svend Nielsen
Søren Nielsen
HADERSLEV SEJL CLUB
1998TravemündeFD951 ”Marquisen”Torben Olesen
Lars Dahlbøge
Palle Hemdorff
EGÅ SEJLKLUB
1997ThistedFD890 "Team"Peter Due
Mogens Petersen
Kurt M. Petersen
EGÅ SEJLKLUB
1996RudkøbingFD1013 "Chess"Henrik Kold
Claus Schou Nielsen
Anders Wibung
KERTEMINDE SEJLKLUB
1995WarnemündeFD856 "Arosia"Jesper Bendix
Jacob Grønbech
Jesper Baungaard
FREDERICIA SEJLKLUB
1994MalmøFD1071 "Voila"Erik Andreasen
Lotte Andreasen
Poul Ankjær
KERTEMINDE SEJLKLUB
1993KertemindeFD1046 "Chess"Henrik Kold
Flemming Kold
Jan Braarup
KERTEMINDE SEJLKLUB
1992KielFD1049 "Voila"Erik Andreasen
Lotte Andreasen
Poul Ankjær
KERTEMINDE SEJLKLUB
1991AabenraaFD1046 "Chess"Henrik Kold
Søren Hansen
Jan Braarup
KERTEMINDE SEJLKLUB
1990TravemundeFG574 "Lord Jim"Horst Schultze
Peter Przywarra
Karl Rath
KIELER YACHT CLUB
1989EgåFD958 "Tenny"Henrik Kold
Tenna Pedersen
Benny Pedersen
KERTEMINDE SEJLKLUB
1988KielFD865 "Daddys Girl"Christen Kold
Jens Kold
Mogens Finks
KERTEMINDE SEJLKLUB
1987LynæsFG299 "Sagitta"Walter Muhs
Norbert Jürgensen
Hans-Jorgen Duggen
SCHLEI SEGEL CLUB
1986EckernfordeFD797 "Kaos"Kaj Funder Nielsen
Ib Funder Nielsen
Lars B. Poulsen
GRÅSTEN SEJLKLUB
1985Kalø VigFD633 "Swallow"Torben Olsen
Jan Marcussen
Morten F. Jensen
EGÅ SEJLKLUB
1984FlensborgFG539 "Mareike"Horst Dittrich
Hartvig Sulkiewicz
Peter Lehr
ECKERNFORDER SEJLKLUB
1983KertemindeFD805 "Kristine"Henrik Sørensen
John Skjoldby Petersen
Carsten Rye Hansen
ROSKILDE SEJLKLUB
1982SimrishamnFD560 "Solita"Knud Andreasen
Henrik Kold
Eddy Unglaub
KERTEMINDE SEJLKLUB
1981KertemindeFD788 "Tibbe Tit"Erik Andreasen
Jørn Knudsen
Carl Ove Dydensborg
KERTEMINDE SEJLKLUB
1980KielFD687 "Wood-y"Henrik Kold
Sandeep Sander
Flemming Kold
KERTEMINDE SEJLKLUB
1979SnaptunFD560 "Solita"Knud Andreasen
Frits Busch
Kim Larsen
KERTEMINDE SEJLKLUB
1978MalmøFS1212 "Skruff"Peter Sohl, Per-Arne Johansson og Anders NilssonSølvesborg Sejlklub
1977KielFD607 "Nup"Flemming Hansen, Niels Andersen og Bent ChristensenRungsted Kyst Sejlklub
1976KøbenhavnFD541 "Tibbe"Erik Andreasen, Jørgen Knudsen og Poul Ankjær JensenKerteminde Sejlklub
1975KielFD541 "Tibbe"Erik Andreasen, Jørgen Knudsen og Chresten KoldKerteminde Sejlklub
1974KertemindeFD607 "Nup"Flemming Hansen, Per Christensen og Niels Jørgen JensenKAS
1973TravemündeFG206 "Sol-lie"Andreas Christiansen, Knud Christiansen og Andreas St. ChristiansenFlensborg Sejlklub
1972HorsensFD560 "Solita"Knud Andreasen, John Christensen og Frits BuschKerteminde Sejlklub
1971TravemündeFD431 "Helle"Claus Hjorth, Ove Hjorth og Karsten AskKAS
1970TravemündeFD431 "Helle"Claus Hjorth, Ove Hjorth og Karsten AskKAS
1969TrawemündeFD431 "Helle"Claus Hjorth, Ove Hjorth og Karsten AskKAS
1968FredericiaFD431 "Helle"Claus Hjorth, Ove Hjorth og Karsten AskKAS
1967TrawemündeFD431 "Helle"Claus Hjorth, Ove Hjorth og Karsten AskKAS
1966KøbenhavnFD307 "TinePeter Michael Lauersen, Poul Jensen og Michael LauersenTaarbæk Sejlklub
1965TrawemündeFD250 "Miki IV"Sven Mik-Meyer, Jørgen Mik-Meyer og Poul Mik-MeyerSkovshoved Sejlklub
1964KøbenhavnFD307 "Tine"Peter Michael Lauersen, Poul Jensen og Michael LauersenTaarbæk Sejlklub
1963TrawemündeFG105 "Daddel"Bruno Spleith, Heinrich Dahlinger og Frieder HeinzelKieler Yacht Klub