Danmarksmesterskaber

Nordisk Folkebåd hører til de meget få klasser, der er anerkendt af Dansk Idrætsforbund som klasse for danmarksmesterskaber. Det betyder, at vi kan sejle om Dansk Idrætsforbunds mesterskabsplaquetter.
Danmarksmesterskabet plejer at samle 40 – 50 både. De sejler normalt 6 sejladser over 4 dage, og stævnet er normalt lagt i uge 28. Folkebådsklubben, der blandt andet har til opgave at sikre afholdelse af DM, vælger normalt en klub, som har godt kapsejladsfarvand,  gode faciliteter i land til de mange telte, campingvogne mm. Bestyrelsen sikrer sig endvidere at DM bliver lagt skiftevis i forskellige dele af landet, dog ikke mere  yderligt end at en rimelig deltagelse er sikret.
Det er en stor opgave for en klub at arrangere et DM af denne størrelsesorden, men ikke desto mindre er interessen for at være arrangør altid størst blandt de klubber, der har prøvet det.

ÅrStedBådVinder(e)Sejlklub
2021Sundby
2020MarstalDM ikke afholdt
på grund af
COVID19
2019FaaborgDEN 662
Røde Olga
Stig Bundgaard Lassen
Bo Bundgaard Lassen
Jacob Groth
Faaborg Sejlklub
Faaborg Sejlklub
Faaborg Sejlklub
2018FlensborgFD873
Cirkeline
Søren Kæstel
Erik Andersen
Alex Lindegaard
Hellerup Sejlklub
Kerteminde Sejlklub
Kerteminde Sejlklub
2017ÅrhusFD909
ALPI
Flemming Palm
Jacob Palm
Mike Rasmussen
Kerteminde Sejlklub
Kerteminde Sejlklub
Kerteminde Sejlklub
2016SkovshovedFD1120
Idefix
Per Jørgensen
Carl-Otto Hedegaard
Peter Secher
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
2015KoldingFD703
Stampe
Christian Thomsen
Claus Schou Nielsen
Kristian Hansen
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
2014LynæsFD703
Stampe
Christian Thomsen
Henrik Holk
Kristian Hansen
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
2013KragenæsFD703
Stampe
Christian Thomsen
Henrik Holk
Claus Schou Nielsen
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
2012FaaborgFD703
Stampe
Christian Thomsen
Henrik Holk
Claus Schou Nielsen
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
2011SundbyFD841
Tibbe Tit
Brian Frisendahl
Michael Empacher
Jan Knudsen
Sundby Sejlforening
Sundby Sejlforening
Sundby Sejlforening
2010ÅrhusFD871
Joker
Per Jørgensen
Kristian Hansen
Lars Jensen
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
Skælskør Amatør Sejlklub
2009LynæsFD930
Olfert
Heines Nielsen
Ole Mathiesen
Helmuth Schwarz
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
2008AssensFD841
Tibbe Tit
Brian Frisendahl
Jan Knudsen
Michael Empacher
Sundby Sejlforening
Sundby Sejlforening
Sundby Sejlforening
2007SkiveFD871
Joker
Per Jørgensen
Lars Jørgensen
Kristian Hansen
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
2006HorsensFD729
Sulajma
John Wulff
Erik Wulff
Anette Enger
Kastrup Sejlklub
Kastrup Sejlklub
Jægerspris Sejlklub
2005LynæsFD871
Joker
Per Jørgensen
Lars Jørgensen
Kristian Hansen
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
2004KragenæsFD871
Joker
Per Jørgensen
Lars Jørgensen
Kristian Hansen
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
2003MiddelfartFD856
Thereese
Jesper Bendix
Mads Bendix
Jacob Grønbech
Fredericia Sejlklub
Fredericia Sejlklub
Fredericia Sejlklub
2002FaaborgFD871
Joker
Per Jørgensen
Lars Jørgensen
Kristian Hansen
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
2001SundbyFD641
Grønskollingen
Kim Fogde
Peter Andersen
Tonny Povlsen
Kastrup Sejlklub
Kastrup Sejlklub
Sundby Sejlforening
2000SønderborgFD1029
Madonna
Flemming Andreassen
Hans Henriksen
Claus Moland
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
Kolding Sejlklub
1999EgåFD890
Team
Peter Due
Kurt M. Petersen
Mogens Petersen
Egå Sejlklub
Egå Sejlklub
Egå Sejlklub
1998KertemindeFD 1105
Chess
Henrik Kold
Jakob Jakobsen
Claus Skov Nielsen
Kerteminde Sejlklub
Kerteminde Sejlklub
Kerteminde Sejlklub
1997LemvigFD 890
Team
Peter Due
Niels Kjeldsen
Kurt M. Petersen
Egå Sejlklub
Egå Sejlklub
Egå Sejlklub
1996FaaborgFD951
Marquisen
Torben Olesen
Lars Dalbøge
Palle Hemdorf
Aarhus Yachtklub
Aarhus Yachtklub
Aarhus Yachtklub
1995NyborgFD1039
Super Duper Mule
Poul S. Andersen
Jørgen Pedersen
Carl Ove Dydensborg
Kerteminde Sejlklub
Kerteminde Sejlklub
Kerteminde Sejlklub
1994VallensbækFD1056
Emilie
Chresten Kold
Jan Eli Andersen
Per Eli Andersen
Kerteminde Sejlklub
Kerteminde Sejlklub
Kerteminde Sejlklub
1993SkælskørIngen Danmarksmester,
da der kun blev gennemført
3 sejladser
1992StruerFD752
Olivia
Poul Kirketerp
Ole Kirk
Finn Beton Jensen
Aarhus Yachtklub
Aarhus Yachtklub
Aarhus Yachtklub
1991RudkøbingFD921
Trold
Mikael Jørgensen
Jens Ravn Sørensen
Ole Madsen
Nyborg Sejl Forening
Nyborg Sejl Forening
Nyborg Sejl Forening
1990SvanemøllenFD1027
Tibbe-Ti
Erik Andreasen
Lotte Andreasen
Poul Ankjær Jensen
Kerteminde Sejlklub
Kerteminde Sejlklub
Kolding Sejlklub
1989Kalø VigFD656
Pondus II
Peter Due
Erik Kirk
Ole Kirk
Aarhus Yachtklub
Aarhus Yachtklub
Aarhus Yachtklub
1988KertemindeFD958
Tenny
Henrik Kold
Tenna Pedersen
Benny Pedersen
Kerteminde Sejlklub
Kerteminde Sejlklub
Kerteminde Sejlklub
1987KastrupFD856
Arosia
Mogens Nielsen
Mogens Pedersen
Jack Sørensen
Aarhus Yachtklub
Aarhus Yachtklub
Aarhus Yachtklub
1986Nykøbing M.FD856
Arosia
Mogens Nielsen
Mogens Pedersen
Jack Sørensen
Aarhus Yachtklub
Aarhus Yachtklub
Aarhus Yachtklub
1985HolbækFD941
Red Tibbe
Erik Andreasen
Lotte Andreasen
Carl Ove Dydensborg
Kerteminde Sejlklub
Kerteminde Sejlklub
Kerteminde Sejlklub
1984SønderborgFD783
Valodia
Rene Mørck
Carsten Ry Hansen
Lauge Larsen
Roskilde Sejlklub
Roskilde Sejlklub
Roskilde Sejlklub
1983KastrupFD794
Nup
Flemming Hansen
Ole Harmsen
Steffen Höök
Rungsted Sejlklub
Rungsted Sejlklub
Rungsted Sejlklub
1982AabenraaFD805
Kristina
Henrik Sørensen
Carsten Ry Hansen
John Skjoldby Petersen
Roskilde Sejlklub
Roskilde Sejlklub
Roskilde Sejlklub
1981KalundborgFD805
Kristina
Henrik Sørensen
Carsten Ry Hansen
John Skjoldby Petersen
Roskilde Sejlklub
Roskilde Sejlklub
Roskilde Sejlklub
1980KoldingFD731
Nuab
Kim Baun
Bent Baun
Flemming Hansen
Hellerup Sejlklub
Hellerup Sejlklub
Rungsted Sejlklub
1979Nykøbing Sj.FD560
Solita
Knud Andreasen
Henrik Kold
Kim Larsen
Kerteminde Sejlklub
Kerteminde Sejlklub
Kerteminde Sejlklub
1978AssensFD605
Kristina
Henrik Sørensen
Carsten Ry Hansen
John Skjoldby Petersen
Roskilde Sejlklub
Roskilde Sejlklub
Roskilde Sejlklub
1977ThistedFD560
Solita
Knud Andreasen
Frits Busch
Kim Larsen
Kerteminde Sejlklub
Kerteminde Sejlklub
Kerteminde Sejlklub
1976AabenraaFD431
Helle
Claus Hjorth
Ove Hjorth
Carsten Ask
KAS
KAS
KAS
1975Nykøbing Sj.FD437
Bien
William Friis Møller
Henrik Nielsen
Niels Chr. Nielsen
Holbæk Sejlklub
Holbæk Sejlklub
Holbæk Sejlklub
1974DragørFD431
Helle
Claus Hjorth
Ove Hjorth
Carsten Ask
KAS
KAS
KAS
1973ThistedFD431
Helle
Claus Hjorth
Ove Hjorth
Carsten Ask
KAS
KAS
KAS
1972K.A.SFD431
Helle
Claus Hjorth
Ove Hjorth
Carsten Ask
KAS
KAS
KAS
1971TroenseFD254
Nup
Flemming Hansen
Palle Christoffersen
Ellen Christoffersen
KAS
KAS
KAS
1970KorshavnFD431
Helle
Claus Hjorth
Ove Hjorth
Carsten Ask
KAS
KAS
KAS
1969KertemindeFD431
Helle
Claus Hjorth
Ove Hjorth
Carsten Ask
KAS
KAS
KAS
1968RungstedFD250
Miki IV
Sven Mik-Meyer
Jørgen Mik-Meyer
Claus Bülow
Skovshoved Sejlklub
Skovshoved Sejlklub
Skovshoved Sejlklub
1967VejleFD431
Helle
Claus Hjorth
Ove Hjorth
Carsten Ask
KAS
KAS
KAS
1966SvendborgFD 431
Tibbe
Thorkild Lind
Claus Hjorth
Ove Hjorth
Middelfart Sejlklub
KAS
KAS
1965SkælskørFD250
Miki IV
Sven Mik-Meyer
Poul Mik-Meyer
Jørgen Mik-Meyer
Skovshoved Sejlklub
Skovshoved Sejlklub
Skovshoved Sejlklub
1964HorsensFD271
Allegro
Bent Aarre
Bent Johansen
Axel Bang Hansen
KAS
KAS
KAS
1963SkovshovedFD250
Miki IV
Sven Mik-Meyer
Poul Mik-Meyer
Jørgen Mik-Meyer
Skovshoved Sejlklub
Skovshoved Sejlklub
Skovshoved Sejlklub
1962KorsørFD265
Together
Børge Malm
Alfred Carlsen
Peter Malm
Hellerup Sejlklub
Hellerup Sejlklub
Hellerup Sejlklub
1961HorsensFD 59
Påfuglen
Knud Thybo
Ebert Nordbjærg
Ole Botved
Skovshoved Sejlklub
Skovshoved Sejlklub
Skovshoved Sejlklub
1960SvendborgFD59
Påfuglen
Knud Thybo
Ebbe B. Christensen
Ole Botved
Skovshoved Sejlklub
Skovshoved Sejlklub
Skovshoved Sejlklub
1959JuelsmindeFD265
Together

Børge Malm
Erik Rasmussen
Robert Rasmussen
Hellerup Sejlklub
KDY
Ø.S. Frem
1958FredericiaFD201
Janne
Ejnar Christensen
Knud Andersen
Halvor Olsen
Fredericia Sejlklub