DM 2026 i Aarhus

Efter 3 gode sejladsdage på Aarhus Bugt torsdag, fredag og lørdag med vind i forskellig styrke og retning, blev der i går lørdag fundet en ny Danmarksmester i Nordisk Folkebåd. Igen i år var der flere både, der var med i kampen om medaljerne lige til det sidste.
Der blev i alt sejlet 7 sejladser. Hans Friis var baneleder og udførte et super stykke arbejde – i år med en lille ekstra udfordring, der krævede god koordinering, da årets DM blev afholdt sammen med Scan-kap 99 DM på samme bane fredag og lørdag.

Dansk Mester 2026🥇🏆 🏅og vinder af DIF´s guldmedalje blev for første gang DEN 926 Geppeline med Per Buch, Hans Schultz og Per Puck. 


 og Henrik Holk fra Kolding tog sølvmedaljen🥈, mens Michael Guldmann, Henrik Werth og Cecilie Hansen i DEN 633 fra Thurø Sejlklub tog bronzemedaljen 🥉

De nye danmarksmestre skulle derfor en tur i vandet inden festmiddagen i går.
Stort tillykke til alle! 🥳🇩🇰☀️
Læs resultater her