Nordisk Folkebåd

Storebæltsmesterskab

Skælskør Amatør Sejlklub

Den 23.- 24 August 2008

 

Resultater

 

 

 

 

Storebæltsmesterskab                   

 

Klasse ............... Folkebåd

Arrangør ............. SAS

                               

Stævne dato .......... 23-24 August2008

 

Lav point system 

 

Endelig Resultat efter den 7 sejlads

Antal fratrækkende sejladser:  1    (Markeret med x)

-------------------------------------------------------------------------------

Plc Rorsmand                 1   2   3   4   5   6   7   TOTAL NAT

    Besætning / Bådnavn

-------------------------------------------------------------------------------

Præmietagere:

  1 Stig Lassen              3   3   7   1   3  10x  2    19.0 DEN

    '''1029 KOLDING    Hans Henrik. Søren Niel

  2 John Wulff               4   4   6 RDG   7x  1   1    22.0 DEN

    ''''729 JÆGERSPRIS Erik Wulff, Milton Smit

  3 Peter Brøgger            5   6   3   7  16x  5   5    31.0 DEN

    ''''815 ÅRHUS SEJ. Bo Stævne, Berno Jensen

  4 Brian Frisendahl         8  11   2   8   1 DSQx  3    33.0 DEN

    ''''841 SUNDBY SEJ Jan Knudsen, Michael Em

...............................................................................

  5 Heines Nielsen           1   2  11   4 DNCx  9   8    35.0 DEN

    ''''930 KOLDING    Helmuth Schwarz, Andrea

  6 Søren Kesler            11   1   5   2   6  11x 10    35.0 DEN

    ''''994 SAS        Jens Løph. Carl Erik Sv

  7 Johnny Jørgensen        10  10 ZFP   3   4  12x  4    38.0 DEN

    ''''972 JÆGERPRIS  Kim Baun, Thomas Jeppes

  8 Per Damm                 9   7  10   5  10x  4   6    41.0 DEN

    ''''722 KASTRUP    Jesper Henriksen, Niels

  9 Erik Køster            ZFP   9  14x 10   5   2   7    43.0 DEN

    '''1129 KERTEMINDE Thomas Claus. Søren T.

 10 Carsten Enger            2  12 ZFP  13x  8   8  12    46.0 DEN

    ''''782 ÅRHUS SEJ. Palle Petersen, Lars En

 

 11 Peter Heller             6   8 ZFP   9  11   6  11x   51.0 DEN

    ''''641 KASTRUP    Kasper Harsberg, Kim ?

 12 Michael Møller          13 ZFP  17  12   2   3 DNCx   64.0 DEN

    ''''864 KDY        Ebbe Hecht Hansen     

 13 Kim Kristensen          14   5   9  16  14 DSQx  9    67.0 DEN

    ''''768 JÆGERSPRIS Leif Pipper, Kjeld Skov

 14 Bjarne Venø             12  14  13   6  13  13 DSQx   71.0 DEN

    ''''984 SAS        Vims                  

 15 John                    15  13  12  11  15x  7  14    72.0 DEN

    ''''754 SAS        Kurt og Kaj           

 16 Ditte Andreasen         16x 15  15  14   9  15  15    83.0 DEN

    '''1130 SUNDBY     ??                    

 17 Michael Velvad          17  17x 16  15  12  14  13    87.0 DEN

    ''''691 KALØVIG    Flemming J., Flemming B

-------------------------------------------------------------------------------

Antal deltagere         :   17

Ikke-deltagende (DNC)   :    0   0   0   0   1   0   1

Score  DNC,DNS,DSQ etc. :   18  point 

ZFP - plads             =  Liste + max 3 pladser    (20%-straf)

-------------------------------------------------------------------------------

15:51 / Sun 24 AUG 08 File: C:FOLKEBÅD eSphere -to inspire 4.33 / 150603