Sejladskalender 2019

Her vil du kunne finde datoer på folkebådsstævner, afholdt rundt omkring i Danmark og udland.

Meningen er, at kalenderen skal være så komplet som muligt. Kender du sted, dato og meget

gerne hjemmeside eller kontaktperson for et  folkebådsstævne, bedes du sende en e-mail til:  Webmaster

             Ranglistestævner er markeret med:  http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/image002%5b1%5d.jpg                       Stævner, der modtager support mm., er markeret med:  http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/images2%5b1%5d.jpg  

 

Stævne

Dato

Klub/Arrangør

Kontakt

Links

April

 

Schleipokal
Mysunde

 

Schlei Segel Clubs

 

 

Maj

http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/image002%5b1%5d.jpg  http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/images2%5b1%5d.jpg

Sjællandsk Mesterskab
Håndværker Cup

 

Jægerspris Sejlklub

Kim Kristensen  40199874
Hans Friis

 

 

Tunø Rundt

17/5

Sejlklubben Bugten Aarhus

Peder Bo Nielsen D 744
Tlf. 2684 3236

 

 

Palby Fyn Cup
fra Bogense

24-26/5

Bogense Sejlklub

 

 

  Pokal Regatta
Glücksburg
  Flensburger Segel-Club    

 

Classic Fyn Rundt

fra Kerteminde

31/5-2/6

Kerteminde Sejlklub

 

 

Juni

 

Eck-Days

1-2/6

Segelclub Eckernförde

 

 

 

Dragør 2star/Saltholm Rundt

 

Dragør Sejlklub

 

 

 

Trudelmaus Pokal Regatta
Laboe

15-16/6

Laboer Regatta Verein &
Flotte Kiel

 

 

 

Østersø Regatta

 

Svendborg Amatør Sejlklub

Ole Ingemann
oin@amu-fyn.dk

 

 

Kieler Woche
Schlicksee

22-25/6

Kiel Yacht Club

 

 

http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/image002%5b1%5d.jpg  http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/images2%5b1%5d.jpg

DIF Danmarksmesterskab
for Nordisk Folkebåd

 28-30/6

Faaborg Sejlklub

 

 

 

Sjælland Rundt

 

Helsingør Amatør Sejlklub

 

 

Juli 

 

Travemünder Woche

 

Lübecker Yacht-Club 

Heino Haase

 

August

http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/image002%5b1%5d.jpg   http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/images2%5b1%5d.jpg Gold Cup
 
6-10/8 Aarhus Sejlklub &
Sejlklubben Bugten
 
 

 

Svendborg Classic Regatta

 9-10/8

Sammenslutning af foreninger på Sydfyn med et maritimt islæt

 

 

 

Svensk Mesterskab
Rastaholm ved Stockholm

22-24/8 

Rastaholm Segelläger

 

INFO

http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/image002%5b1%5d.jpg  http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/images2%5b1%5d.jpg

Fynsk Mesterskab
Kerteminde

24-25/8

Kerteminde Sejlklub

Flemming Palm

 

 

Øresundsugen

 

 

 

 

 

Øhavet Rundt

 24/8

Thurø Sejlklub

Lars Løvshall

Tlf. 6220 6208

 

 

Orø Rundt

 

Holbæk Sejlklub

Steen Weber

 

September

 http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/image002%5b1%5d.jpg  http://www.folkebaad.dk/kalender/kal2017/images2%5b1%5d.jpg Jysk Mesterskab
Århus Festuge Cup
  Århus Sejlklub    
  Tysk Mesterskab 23-27/9      

 

Silverrudder

 

Svendborg Amatør Sejlklub

Ole Ingemann
oin@amu-fyn.dk

 

  Hven Rundt   Sejlklubben København Søren Winther
Tlf. 5339 4369
 

 

Berliner Meisterschaft
Wannsee Berlin

 

Spandaur Yacht-Club e.V.

 

 

 

Last Fight

 

Dyvig Bådelaug, Als

Benny Vikke Madsen

 

Oktober

 

Rolling Home - Berlin

 

Segel-Club  >AHOI<

 


                   

DM

Gold Cup

2019 i Faaborg

2019 i Århus

2020 ledig

2020 Tyskland

2021 i Sundby

2021 ledig

 

Forbehold for ændringer