Tekstboks: Kapsejladskalender 2009
 
 

 

 

 

Her vil du kunne finde datoer på folkebådsstævner, afholdt rundt omkring i Danmark og udland.

Meningen er, at kalenderen skal være så komplet som muligt. Kender du sted, dato og meget

gerne hjemmeside eller kontaktperson for et  folkebådsstævne, bedes du sende en e-mail til: Webmaster

                                                                 Ranglistestævner er markeret med:  

 

Stævne

Dato

Klub

Kontakt

Links

Maj

 

 

 

 

 

Håndværker Cup 2009

Folkebåde

2.-3./5.

Jægerspris Sejlklub

Kim Kristensen

Tlf. 4750 3945

Kjeld Skov

Tlf. 2074 4952

Indbydelse

Tilmelding

Tåsinge Rundt

Gnisten Cup

17./5.

Svendborg Sunds

Sejlklub

Lars Bræstrup

Svendborg Sunds Sejlklub

mailto:taasingerundt@sss.dk

Forstædernes Bank Cup

 

16.-17./5.

Kastrup Sejlklub

Henrik Munch

Kastrup Sejlklub

Indbydelse

Fur – Livø Regatta

16./5.

Morsø Sejlklub

Søren Trøst Sørensen

Indbydelse

Sejladsbestemmelser
Tilmelding

 

Schleipokal

 

Schlei Segel Clubs

 

www.folkeboot-schlei.de

Nordea Cup

Kolding Fjord

23.-24./5.

Kolding Sejlklub

Hans Vengberg

Tlf. 7550 8020

Nordea Cup - Indbydelse

Nordea Cup - Tilmelding

 

Palby Fyn Cup

22.-24./5.

Bogense Sejlklub

 

Fyn Cup

Juni

 

 

 

 

 

Sønderjysk Open - SMO

6.-7./6.

Aabenraa Sejlklub

Kaj ”julle” Nielsen

Tlf. 7462 5393

       2169 0576

Sønderjysk Open 2009

 

Kredsmesterskab

6.-7./6

Bandholm Sejlklub

Per Løbner Pedersen tlf. 54780563

Bandholm Sejlklub

Classic Fyn Rundt

fra Kerteminde

5.-7./6.

Odense og Kerteminde Sejlklub

Annelise Sørensen

Tlf. 6616 0208

Classic Fyn Rundt

 

 

SailxtremeShop.com

 

Nivå Bådelaug

Nivå Bådelaug
kontakt

Indbydelse

 

Amager Cup – juni

13./6.

Sejlklubben Lynetten

Rahlf Nielsen

Indbydelse

Mors Cup

12.-14./6.

Thisted Sejlklub

Peter Ottosen

Mors Cup – Mors Rundt

 

Landesmeisterschaft
der Folkboote

13.-14./6

Segler-Verband
Schleswig-Holstein

 

Landesmeisterschaft

 

Østersø Regatta

 

 

Svendborg Amatør Sejlklub

Ole Ingemann

Tlf. 6222 2423

mailto:oin@amu-fyn.dk

 

Trudelmaus Pokal

13.-14./6.

Laboe - LRV

Trudelmauspokal

Trudelmaus Pokal - flyer

 

Kieler Woche

20.-28./6.

Kiel Yacht Club

 

Kieler Woche

 

Sjælland og Hesselø Rundt

26.-28./6.

Helsingør Amatør Sejlklub

 

http://www.sjaellandrundt.dk/

Juli

 

 

 

 

 

DM 2009

1.-4./7

Sejlklubben Lynæs

Stævnemail

Invitation til DM 2009

 

Glücksburger Pokalregatta

4.-5./7.

Flensburger Segel-Club

 

Flensburger Segel-Club

 

Svensk Mesterskab - Open

21.-25./7.

GKSS - Marstrand

 

Open Swedish Championship

Gold Cup 2009

25.-30./7.

GKSS – Marstand

 

Marstrands Regattan 2009
Gold Cup 2009 - Indbydelse
Gold Cup – Notice of Race

 

Tysk Mesterskab

 

 

 

International Deutsche Meisterschaft der Folkeboote

 

Finsk Mesterskab

Nordisk Folkebåd

 

 

Zilliacus Patrick

Finlands Folkbåtsförbund

Finsk Mesterskab

Aug.

 

 

 

 

 

Skælskør Cup
Storebæltsmesterskab

22.-23./8.

Skælskør Amatør Sejlklub

Karl-Erik Svare

Tlf. 2398 1322

Skælskør Amatør Sejlklub
 

 

Øhavet Rundt

 

Thurø Sejlklub

Lars Løvshall

Tlf. 6220 6208

mailto:llo@kmd.dk

Sep.

 

 

 

 

 

 

Klassebådsstævne

 

Thisted Sejlklub

Peter Ottosen

 

Tuco Cup

5./9.

Fåborg Sejlklub

 

Tuco Cup er AFLYST!

Århus Festuge

5.-6./9.

Århus Sejlklub

Stævneleder: Lilly Levenhagen

Mobil: 6134 6407

Århus Festuge

 

 

San Francisco Cup

13.-19./9.

San Francisco Folkboat Association

 

San Francisco Cup

 

Smålandshavets Sejlerfestival

12.-13./9.

Kragenæs Sejlklub

Ole Thrane

 

 

Amager Cup

5./9.

Kastrup Sejlklub

Bjarne H. Hansen

mail@amagercup.dk

Amager Cup

 

Åbent Klubmesterskab

Kolding fjord

26.-27./9.

Kolding Sejlklub

Heines Nielsen

Indbydelse

Tilmelding

Okt.

 

 

 

 

 

 

MUMM-STELTON CUP

Vedbæk

 

Vedbæk Sejlklub

Bjarne Thanning

Tlf. 31 22 50 86

MUMM-STELTON CUP

mailto:bt@mummsteltoncup.dk