Kapsejladskalender 2008

 

 

 

 
 

 

 


Her vil du kunne finde datoer på folkebådsstævner, afholdt rundt omkring i Danmark og udland.

Meningen er, at kalenderen skal være så komplet som muligt. Kender du sted, dato og meget

gerne hjemmeside eller kontaktperson for et  folkebådsstævne, bedes du sende en e-mail til: Webmaster

                                                                 Ranglistestævner er markeret med:  

 

Stævne

Dato

Klub

Kontakt

Links

April

 

 

 

 

 

 

Sessan Cup 2008

18.-20./4.

Segler Verein Stößensee in Berlin

sport@svst.de

Sessan Cup 2008

Sessan Cup 2008

Maj

 

 

 

 

 

Håndværker Cup 2008

Folkebåde

3.-4./5.

Jægerspris Sejlklub

Kim Kristensen

 

Håndværker Cup - Information
Tilmeldingsformular

 

Hjarbæk Open

 

Viborg Sejlklub

Per Ørskov

 

Viborg Sejlklub

Hjarbæk Open

 

Tåsinge Rundt

Gnisten Cup

18./5.

Svendborg Sund

Sejlklub

Frantz Christensen

Tlf. 6226 2006

mailto:kapsejlads@sss.dk

Svendborg Sunds Sejlklub

Forstædernes Bank /

Heller Cup

17.-18./5

Kastrup Sejlklub

Bjarne H. Hansen

Indbydelse - Tilmelding

 

Schleipokal

17.-18./5

Schlei Segel Clubs

 

www.folkeboot-schlei.de

Nordea Cup

Kolding Fjord

24.-25./5.

Kolding Sejlklub

Hans Vengberg

Tlf. 7550 8020

Nordea Cup - Indbydelse

Nordea Cup - Tilmelding

 

Palby Fyn Cup

30./5.-1./6.

Bogense Sejlklub

 

Fyn Cup

Kredsmesterskab

31./5.-1./6.

Bandholm Sejlklub

Ole Thrane

Indbydelse

Juni

 

 

 

 

 

Sønderjysk Open

6.–8./6.

Aabenraa Sejlklub

 

Sønderjysk Open

 

Classic Fyn Rundt

fra Kerteminde

6.-8./6.

Odense og Kerteminde Sejlklub

Annelise Sørensen

Tlf. 6616 0208

Classic Fyn Rundt

mailto:info@fynrundt.dk

 

SailxtremeShop.com

7./6.

Nivå Bådelaug

Nivå Bådelaug
kontakt

Indbydelse

Amager Cup – juni

14./6.

Sejlklubben Lynetten

Rahlf Nielsen

Indbydelse

 

Mors Cup

 

Thisted Sejlklub

Peter Ottosen

 

 

Østersø Regatta

 

14.-15./6.

Svendborg Amatør Sejlklub

Ole Ingemann

Tlf. 6222 2423

mailto:oin@amu-fyn.dk

 

Trudelmauspokal

14.-15./6.

Laboe - LRV

Trudelmauspokal

LRV - Laboer Regatta Verein e.V. von 1910 - Segelverein in Laboe

 

Kieler Woche

21.-24./6.

Kiel Yacht Club

 

Kieler Woche - Indbydelse
Kieler Woche mm.

 

Svensk mesterskab

Internationalt ?

25.-28./6.

Utö ved Stockholm

 

SM i Folkbåt

 

Sjælland og Hesselø Rundt

27.-29./6.

Helsingør Amatør Sejlklub

 

http://www.sjaellandrundt.dk/

 

Glücksburger Pokalregatta

 

Flensburger Segel-Club

 

Flensburger Folkeboot Flotte

Flensburger Segel-Club

Juli

 

 

 

 

 

DM 2008

8.–12./7.

Assens Sejlklub

Hans Mørkebjerg

Indbydelse - Tilmelding

Gold Cup 2008

14.–19./7.

Flensburger Segel-Club

 

Indbydelse - Tilmelding

 

Tysk Mesterskab

20.-25./7.

Lübecker Yachtclub

 

International Deutsche Meisterschaft der Folkeboote

 

Finsk Mesterskab

Nordisk Folkebåd

 

 

Zilliacus Patrick

Finlands Folkbåtsförbund

Finsk Mesterskab

August

 

 

 

 

 

 

Glücksburger Pokal

 

 

 

Glücksburger Pokalregatta

Skælskør Cup

23.-24./8.

Skælskør Amatør Sejlklub

Karl-Erik S. Nielsen

Tlf. 5819 5534

Skælskør Amatør Sejlklub

 

Øhavet Rundt

 

Thurø Sejlklub

Lars Løvshall

Tlf. 6220 6208

mailto:llo@kmd.dk

Septemb

 

 

 

 

 

 

Klassebådsstævne

 

Thisted Sejlklub

Peter Ottosen

 

 

Tuco Cup

 

Fåborg Sejlklub

Søren Dam

Bo B. Lassen

mailto:kapsejlads@faaborg-sejlklub.dk

Århus Festuge

6.–7./9.

Århus Sejlklub

Peter Leffers

Århus Festuge

 

Sydhavsøernes Sejlerfestival

13.-14./9.

Kragenæs Sejlklub

Ole Rasmussen

 

 

Amager Cup

6./9.

Kastrup Sejlklub

Bjarne H. Hansen

mail@amagercup.dk

www.amagercup.dk

 

Åbent Klubmesterskab

Kolding fjord

27.-28/9.

Kolding Sejlklub

Heines Nielsen

Indbydelse

Tilmelding

Oktober

 

 

 

 

 

 

MUMM-STELTON CUP

Vedbæk

 

Vedbæk Sejlklub

Bjarne Thanning

Tlf. 31 22 50 86

MUMM-STELTON CUP

mailto:bt@mummsteltoncup.dk